Okręg PZW w Toruniu

Powiadom znajomego:

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu rozpoczął swoją działalność 25.05.1975 roku. Celem Okręgu od samego początku jego istnienia jest organizowanie i promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie i ochrona wód, działanie na rzecz ochrony przyrody, edukacja i kształtowanie etyki wędkarskiej oraz upowszechnianie wiedzy o warunkach ochrony i połowu ryb. Robimy to na wielu płaszczyznach a bieżącą nasza działalność można śledzić w mediach społecznościowych (Facebook).

Aktualnie nasz Okręg użytkuje 14.540 ha wód (w tym: 185 jeziora o łącznej powierzchni 8054 ha oraz 6486 ha rzek). Poza tym Okręg toruński dzierżawcą nieruchomości rolnych Skarbu Państwa o łącznej powierzchni ponad 300 ha, które w dużej mierze stanowią otulinę zbiorników wodnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi łowiskami (mapa wód Okręgu).

Staramy się zapewnić swoim członkom swobodny i powszechny dostęp do wód na bieżąco kontrolując zagospodarowywanie linii brzegowej i jej użytkowanie przez osoby prywatne. Powołana przez Okręg Staż Ochrony Wód aktywnie działa z z: Państwową Strażą Rybacką, Policją, Społeczną Strażą Rybacką PZW, Strażą Ochrony Wód PZW, Strażą Ochrony Przyrody, Państwową Strażą Łowiecką, Strażą Leśną, Strażą Parków Narodowych i Krajobrazowych aktywnie działa na rzecz ochrony ekosystemów wodnych. Nad wodami, których użytkownikiem rybackim (lub właścicielem) jest Okręg PZW Toruń prowadzona jest kontrola przestrzegania regulaminu amatorskiego połowu ryb oraz zasad wędkowania ustalonych przez Zarząd Okręgu PZW w Toruniu. O wszelkich zauważonych zanieczyszczeniach wód i działaniach mogących niekorzystnie zmienić warunki środowiskowe natychmiast informowane są odpowiednie podmioty odpowiedzialne za krajową gospodarkę wodną, a także w razie potrzeby – odpowiednie organy ścigania. Pilnujemy, by wyroki za przestępstwa kłusownicze posiadały walor prewencji ogólnej i szczególnej, informując na bieżąco o działalności Społecznych Straży Rybackich. Wspieramy te Straże finansowo i sprzętowo. Zgodnie z Uchwałą XIII Okręgowego Zjazdu Delegatów Kół Okręgu PZW w Toruniu z dnia 27.02.2022 r. corocznie przeznaczamy 6 % składki na ochronę i zagospodarowanie wód na jej działalność, co w 2024 r. wyniesie kwotę ponad 286 tyś. zł.

Na wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Toruniu od 2009 r. obowiązuje zakaz rybackich odłowów gospodarczych. Aktywnie działamy na rzecz ochrony ekosystemów wodnych chroniąc walory przyrodnicze użytkowanych akwenów m. in. poprzez podejmowanie działań zmierzających do udrożnienia rzek w zakresie migracji ryb i innych organizmów wodnych, zapewnienie ochrony siedlisk, zwalczanie kłusownictwa. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań operatywnych realizując zarybienia obligatoryjne a także zarybienia fakultatywne ze środków przekazanych kołom będącym opiekunami naszych wód, z ich środków własnych, darowizn, dotacji i zbiórek. W 2023 r. całkowity koszt zarybień użytkowanych przez nas wód wyniósł 4.703.834,48 zł. O każdym zarybieniu informujemy wędkarzy. Działamy transparentnie i przejrzyście (LINK ZARYBIEŃ).

Nad prowadzeniem racjonalnej gospodarki rybackiej w wodach użytkowanych przez Okręg PZW w Toruniu pieczę sprawuje Zespół Gospodarki Wędkarsko-Rybackiej w Grzmięcy – jednostka wewnętrzna dysponująca znakomitym merytorycznym przygotowaniem oraz nowoczesną bazą sprzętową. Jej działalność w znaczny sposób obniża koszty realizacji ciążących na nas zobowiązań operatywnych.

Ostatni Okręgowy Zjazd Delegatów kazał nam na nowo spojrzeć na cele działalności statutowej prowadzonej przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu. Powstał i jest realizowany program ochrony ryb drapieżnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom części wędkarzy zostały w Naszym Okręgu stworzone łowiska no kill – złów i wypuść, na których obowiązuje zakaz posiadania i zabierania wybranych gatunków ryb. Patrząc na presję nad tymi łowiskami oraz zaangażowanie wędkarzy w dbanie o nie uznać trzeba, że takie działania mają sens.

Priorytetem naszych działań jest stworzenie wędkarzom dogodnych warunków do wędkowania, Okręg realizuje wiele działań i inwestycji mających na celu polepszenie infrastruktury nad wodami. Kolejne lata to wyodrębnienie części naszego budżetu z przeznaczeniem na planową jej poprawę.

Obecnie toruński Okręg PZW zrzesza 16 946 członków (stan na koniec 2023 r.), Okręg podejmuje starania zmierzające do utrzymania areału dzierżawionych wód, poprawy infrastruktury i bezpieczeństwa nad wodami. Zapraszamy do bieżącego zapoznawania się z naszą pracą (uchwały Prezydium, uchwały Zarządu).